Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
niedziela,21 lipca
Imienieny:
Andrzej, Wiktor, Daniel
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Ochotnicza Straż Pożarna
obrazek
W roku 1968 założona została Ochotnicza Straż Pożarna. Na założycielskim zebraniu przyjęto statut OSP oraz powołano pierwszy zarząd, w skład którego wchodzili:

1) Bronisław Jakubik - prezes;
2) Franciszek Malec – naczelnik;
3) Wincenty Krakówka – zastępca naczelnika;
4) Henryk Banaś – skarbnik;
5) Mieczysław Jakubik – sekretarz;
6) Franciszek Bielec - gospodarz.

W 1970 roku na Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemścicach wybrano Edwarda Sadłochę. Rok później dzięki jego inicjatywie na walnym zebraniu podjęto uchwałę o rozpoczęciu budowy remizy strażackiej. Miejscowa ludność przez trzy lata z dużym trudem gromadziła materiały budowlane. Dzięki temu w roku 1974 możliwe było rozpoczęcie budowy strażnicy. Plac pod budowę remizy strażackiej przekazany został na ten cel przez mieszkańców wsi.

27 maja 1979 roku odbyło się oficjalne przekazanie do użytku Domu Strażaka w Niemścicach. Na uroczystość tą zaproszone zostały miejscowe władze, jednostki OSP z sąsiednich miejscowości, licznie przybyli także mieszkańcy Niemścic oraz okolicznych wsi.

Doniosłym wydarzeniem z życia mieszkańców Niemścic oraz druhów z OSP była także uroczystość wręczenia sztandaru w dniu 5 lipca 1981 roku.

Jednostka OSP w Niemścicach często brała udział w gaszeniu pożarów domostw nie tylko w Niemścicach lecz także w okolicznych wsiach. OSP w Niemścicach pomagała również w akcji powodziowej, która miała miejsce na początku lipca 1997 roku. Druhowie z naszej miejscowości brali udział w pracach ratowniczych na terenie Połańca i Staszowa.

Podobnie w roku 2001 druhowie z Niemścic wraz z grupą młodzieżową uczestniczyli w usuwaniu skutków powodzi, która miała miejsce na terenie gminy Bogoria oraz Staszowa.

16 sierpnia 2008 Ochotnicza Straż Pożarna w Niemścicach obchodziła 40 lecie swojej działalności. Podczas tego jubileuszu został także przekazany strażakom nowy sztandar.

Przez wiele lat drużyna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemścicach brała aktywny udział w zawodach pożarniczych, w których zajmowała wysokie miejsca na podium.

14 lutego 2016 roku odbyło się walne zebranie OSP w Niemścicach, na którym wybrano nowy zarząd, w skład, którego weszli:

1) Marek Chojna - prezes;
2) Wiesław Jakóbik - naczelnik;
3) Jacek Dziewięcki - sekretarz;
4) Czesław Krakówka - skarbnik;
5) Dawid Jakóbik - kronikarz;
6) Stanisław Malec - gospodarz.

Opracowała Małgorzata Suchorowska, na podstawie kroniki strażackiej prowadzonej przez członka wspierającego OSP Niemścice Zenona Chojnę
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ