Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,28 marca
Imienieny:
Aniela, Sykstus, Joanna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
Wincenty Krakówka - bohater mojej małej ojczyzny
obrazek
Wincenty Krakówka urodził się 11 lipca 1925 roku w Niemścicach. Jego rodzice – Józefa i Wacław – prowadzili gospodarstwo i wychowywali trzech synów.
W 1939 roku, Wincenty Krakówka, ukończył Szkołę Podstawową w Oględowie.

27 sierpnia 1946 roku został powołany do odbycia służby wojskowej. W czasie jej pełnienia ukończył szkołę podoficerską w Jednostce Wojskowej w Rzeszowie w stopniu kaprala. Uczestniczył w walkach z Ukraińską Powstańczą Armią w Bieszczadach. Po odbyciu służby wrócił, w 1948 roku, w rodzinne strony.

20 czerwca 1953 roku poślubił Kazimierę Chojnę. Wspólnie z żoną prowadzili gospodarstwo rolne i wychowali sześcioro dzieci: Adama, Barbarę, Annę, Czesława, Krzysztofa i Krystynę.

W 1957 roku został wybrany, przez mieszkańców Niemścic, sołtysem i funkcję tę pełnił nieprzerwanie 47 lat. Dodatkowo, przed 1957 r., pełnił funkcję podsołtysa przez 4 lata. Przez wszystkie lata piastowania urzędu sołtysa Wincenty Krakówka traktował go jako służbę swojej wsi i jej mieszkańcom. Starał się zawsze zauważać potrzeby swoich sąsiadów, pomagał im w sprawach urzędowych i prywatnych, dbał o to, by poprawić jakość życia mieszkańców Niemścic.
W czasie jego sołtysowania zmieniło się oblicze wsi. Dzięki jego staraniom utwardzono wiele dróg (wcześniej we wsi nie było ani jednej utwardzonej drogi) – część z nich została również wyasfaltowana. Wieś została zwodociągowana, stelefonizowana, założone zostały lampy uliczne, wybudowano przystanek autobusowy, który służy dzieciom uczęszczającym do szkół w Kurozwękach i w Staszowie.

Wincenty Krakówka potrafił zorganizować mieszkańców do różnego rodzaju prac na rzecz swojej wsi, sam również aktywnie uczestniczył w tych pracach.
W 1967 roku powstała w Niemścicach Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej – jednym z jej założycieli był Wincenty Krakówka. Wielokrotnie wchodził w skład Zarządu Jednostki. Starania druhów, w tym głównie pana Krakówki, przyczyniły się do wybudowania w Niemścicach, w latach 1978-79, remizy strażackiej. Powstała ona dzięki czynom społecznym mieszkańców i wsparciu państwa. Każdą wolną chwilę Wincenty Krakówka spędzał na placu budowy, często kosztem swoich obowiązków domowych.
Remiza służy mieszkańcom wsi do dziś. Jest to piętrowy budynek, w którym, na parterze znajduje się Świetlica „Jutrzenka”, oraz sklep spożywczo-przemysłowy. Na piętrze znajduję się kuchnia i sala, na której odbywają się imprezy okolicznościowe. Remiza jest także miejscem, gdzie odbywają się zebrania wiejskie. Wcześniej takie zebrania miały miejsce w domu sołtysa.

Wincenty Krakówka był również członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Staszowie, Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Staszowie oraz Rady Spółdzielni Kółka Rolniczego w Staszowie. Kilkakrotnie był również radnym Rady Gminy.

Za swoją działalność i zaangażowanie w realizację zadań na rzecz społeczności lokalnej Wincenty Krakówka został nagrodzony wieloma medalami, odznakami i dyplomami, m.in.:

1. Brązowy Krzyż Zasługi – nadany 29.07.1974 r.
2. Brązowy, Srebrny i Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”
3. Złoty Krzyż Zasługi – nadany 10.06.1987 r.
4. Odznakę „ Za zasługi dla Związku Kombatantów R.P.”
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ