Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,25 lipca
Imienieny:
Jakub, Krzysztof, Walentyna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Henryk Banaś - bohater mojej małej ojczyzny
obrazek
Henryk Banaś urodził się 22.01.1923 roku we wsi Czernica jako syn Wincentyny z domu Mucha i Szczepana. W roku 1924- gdy miał półtora roku, umiera jego ojciec. Matka ponownie wyszła za mąż za Jana Majerowicza i z tego związku pochodzi czworo jego przyrodniego rodzeństwa.

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Czernicy. Druga wojna światowa zastała go w wieku lat 17. W jej trakcie jako młody chłopak wstąpił do Batalionów Chłopskich przez co niejednokrotnie zmuszony był do ukrywania się w pobliskich lasach. Skutkiem udziału w walkach partyzanckich było późniejsze aresztowanie przez NKWD i wysłanie w głąb ZSRR. Na zesłaniu przebywał około roku. W roku 1949 zawiera związek małżeński z Heleną Wojtaś i na stałe osiedla się w Niemścicach, przejmując gospodarstwo teściów. Z tego związku dochowali się trójki dzieci: Andrzeja, Elżbiety i Barbary.

Od tego momentu jego życie związane jest z życiem wsi i działalnością na rzecz jej mieszkańców. W latach 50 pełni funkcję społeczną w Radzie Sołeckiej. Nękany przez ówczesne władze do przyłączenia swojego gospodarstwa do spółdzielni produkcyjnej- nie ugiął się i pozostał wierny swojej ziemi. Od momentu powstania t.j. 1967 roku został członkiem miejscowej OSP. Udzielał się aktywnie przy budowie remizy strażackiej oraz brał udział w licznych akcjach strażackich. Za swoją służbę otrzymał liczne odznaczenia i nagrody.

W trakcie życia kierował się wartościami chrześcijańskimi. Był zawsze oddany rodzinie i przyjaciołom. W związku małżeńskim z Heleną przeżyli 58 lat, za co został odznaczony orderem ,,Za długoletnie pożycie małżeńskie” od Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Przez ostatnie trzy lata życia, pozostał wdowcem. Zmarł 26.01.2011 roku.

Autor: Barbara Strojna
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ